Rektor UG prof. Piotr Stepnowski wybrany Przewodniczącym Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich!

Rektor Prof. Piotr Stepnowski

Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Piotr Stepnowski wybrany Przewodniczącym Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich! Funkcję tę po raz pierwszy w historii UG obejmuje Rektor naszej uczelni.

KRUP to autonomiczne zgromadzenie rektorów krajowych uniwersytetów, powołane w 1989 roku. KRUP opracowuje i przedstawia opinie i stanowiska w sprawach istotnych dla rozwoju polskiej nauki, szkolnictwa wyższego, kultury i oświaty, współpracując z Konferencją Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Do KRUP należy 21 uczelni.

Kadencja Prezydium KRUP trwa cztery lata. Nigdy do tej pory na czele organizacji nie stanął Rektor Uniwersytetu Gdańskiego.

Dziś - 28.06.2024 r. - członkowie KRUP na posiedzeniu w Szkole Głównej Handlowej jednomyślnie wybrali na tę funkcję Rektora UG prof. dr. hab. Piotra Stepnowskiego. Jego zastępcami w prezydium są: Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Ryszard Koziołek i Rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego prof. Jerzy Przyborowski.

- Przed nami kadencja pełna wyzwań - szkolnictwo wyższe stoi przed zmianami zapowiedzianymi przez ministerstwo, jak i tymi, które wynikają z rozwoju sytuacji społecznej i gospodarczej. Ministerstwo zapowiada zmiany w ustawie, odnotowujemy, po lekkiej fali wyżu, spadek liczby studentów, do tego w perspektywie szykują się podwyżki cen mediów. Na uczelnie wchodzi też kolejne, zupełnie inne pokolenie - mówi Rektor prof. Piotr Stepnowski. - Musimy być przygotowani na te zmiany. I mówić o nich jednym, pewnym głosem. Wypracowaniu wspólnych stanowisk w różnych kwestiach, współpracy, wzajemnemu wsparciu i dyskusji - temu właśnie służy Konferencja Rektorów Uniwersytetów Polskich.

KRUP tworzy też 5 komisji doradczych, którym przewodniczą prorektorzy: Uniwersytecka Komisja Finansowa, Uniwersytecka Komisja Nauki, Międzyuniwersyteckie Centrum Informatyzacji, Uniwersytecka Komisja Kształcenia oraz Uniwersytecka Komisja Umiędzynarodowienia.

Rektor prof. Piotr Stepnowski został powołany na Przewodniczącego KRUP w kadencji 2024 - 2028.

Magdalena Nieczuja-Goniszewska, Rzeczniczka Prasowa UG

Data publikacji: poniedziałek, 1. Lipiec 2024 - 19:20; osoba wprowadzająca: Andrzej Nowacki Ostatnia zmiana: poniedziałek, 1. Lipiec 2024 - 19:22; osoba wprowadzająca: Andrzej Nowacki